Technologie

Livestream, jakiego nie było

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Chilijski artysta i aktywista Sebastian Errazuriz znany jest z eksperymentalnego podejścia do tworzenia dzieł sztuki i projektowania mebli. Najnowszy projekt Errazuriza to plenerowa, monumentalna instalacja z ekranem LED, na którym wyświetlany będzie obraz Ziemi przesyłany na żywo z satelity NASA. Pracę zatytułowaną blu Marble oglądać będzie można na Ludlow Street 159 od 13 marca przez miesiąc. Jedną noc trwać zaś będzie wystawa zorganizowana po sąsiedzku we współpracy z New Museum. blu Marble odmieni wtedy wygląd panoramy Manhattanu.

Aby uzyskać obraz Ziemi widocznej z kosmosu, zespół Sebastiana stworzył bota, który wybiera zdjęcia przesyłane w czasie rzeczywistym z satelity NASA i komponuje z nich livestream pokazujący Błękitną Planetę. Widzowie przechodzący obok instalacji w nocy zobaczą częściowo ciemną Ziemię z skupiskami światła, za dnia – zmiany meteorologiczne wokół planety.

Czytaj też:  Galeria zmian w nowej mobilnej wersji GG na iOS

W 2019 roku obchodzona jest 50. rocznica pierwszego kroku człowieka na księżycu. Ten historyczny moment przesunął granice ludzkich możliwości. Trzy lata później, gdy Apollo 17 był na swojej ostatniej misji księżycowej, załoga wykonała słynne zdjęcie „The Blue Marble” przedstawiające pierwszy obraz w pełni oświetlonej Ziemi widzianej z kosmosu. Instalacja blu Marble składa mu hołd, ożywiając go i znacznie zwiększając jego rozmiary, aby poszerzyć naszą percepcję tej kultowej fotografii.

Widoczny w dzień i w nocy blu Marble to zaproszenie publiczności do kontemplacji naszej egzystencji na Ziemi w formie i skali, których nigdy wcześniej nie doświadczono. Projekt ten oferuje nowe spojrzenie na nasze istnienie, ma pomóc ludzkości dokonać pozytywnych zmian. „blu Marble przypomina nam o naszej cudownie kruchej egzystencji. Stawia nasze istnienie w perspektywie globalnej – jako maleńkiego okruszka w kosmosie. Skłaniając nas do życia w pełni, ze świadomością naszego ograniczonego czasu na tej bezbronnej i pięknej planecie” – wyjaśnia Errazuriz.

Czytaj też:  #ZostańWDomu i spędź czas z e-kulturą

Zdjęcia: http://www.meetsebastian.com/blu-marble

 

Aleksandra Laudańska

Tropicielka trendów, entuzjastka futurologii i innowacji technologicznych. Animatorka facebookowej społeczności „Agefree – wolni od metryki”.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Szmaragd Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Szmaragd
Szmaragd

Amazing!

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!