Podróże Popkultura Technologie

Najstarsze drzewa świata i sokole oko mikrobiolożki

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Pięć lat temu furorę zrobił album „Ancient Trees: Portraits of Time” fotografki Beth Moon (www.bethmoon.com), która podróżuje od 2000 roku po całym świecie, aby sfotografować najstarsze na Ziemi drzewa. Jak pisze na swojej stronie: „Chciałbym zachować wyraźny obraz, więc jeśli drzewo zostanie zniszczone przez burzę, chorobę, chciwość lub brak troski, będę miała zapis jego mocy i piękna dla tych, którzy nie byli w stanie odbyć takiej podróży. Fotografuję te drzewa, ponieważ wiem, że same słowa nie wystarczą i chcę, aby ich historie przetrwały. Fotografuję te drzewa, bo jutro może ich tu nie być.”

Te zdjęcia niezmiennie robią wrażenie, nawet jeśli już się je widziało. Uchwycone na nich drzewa wydają się być tak stare jak sam świat. W albumie znalazło się ich aż 60. To portrety zmian. Portrety przetrwania. Portrety czasu.

Czytaj też:  Jak wysłać przez GG zdjęcia bez straty ich jakości

Ale czy na pewno?…

Kilkanaście dni temu mikrobiolog, dr Elizabeth Blik (doktorat z badań nad cholerą), która wyszykuje w sieci publikacje ze zdjęciami, w które artyści zaingerowali bardziej niż tylko poprawiając parametry światła i ostrości, zauważyła, że na kilku zdjęciach Beth Moon doszukać się można wyraźnej ingerencji Photoshopem. Elizabeth Blik zwróciła uwagę na zdjęcia publikowane przez National Geographic, który zawsze słynął z publikowania autentycznych, niemodyfikowanych fotografii. Na zdjęciach kilku autorów, w tym Moon, Blik doszukała się manipulacji. Głównie dotyczących zdjęć z rozgwieżdżonym niebem, ale dr Elizabeth zauważyła też powtórzone elementy na jednym ze zdjęć drzewa… (co ciekawe, robi to bez żadnych urządzeń, używa własnych oczu i tylko czasami poprawia kontrast w badanych zdjęciach).

Czy zatem możemy mieć pewność, że zapierający dech album to dokumentacja rzeczywistości? Czy w ogóle w dzisiejszych czasach możemy wierzyć w 100% temu, co widzimy?…

Czytaj też:  Klejnot Singapuru - Jewel Changi Airport

https://twitter.com/MicrobiomDigest/status/1126969901556555776

Aleksandra Laudańska

Tropicielka trendów, entuzjastka futurologii i innowacji technologicznych. Animatorka facebookowej społeczności „Agefree – wolni od metryki”.

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
MirNinaOmar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mir
Mir

Tematem prac są drzewa, co z tego, że zostaly dodane elementy w tle, w niewielkim stopniu ingerujace w temat poboczny i poprawiające estetyke? Zwykłe czepianie się. Album wspaniały. Pozdrawiam

Omar
Omar

Te drzewa są w Jemeniu, jest to bardzo piękny ma duzo karj obrazoww. Ale nie stete jest tam wojna domowa i nie mozna pojechac.

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!