Podróże

Klejnot Singapuru – Jewel Changi Airport

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

W kwietniu, po czterech latach budowy, w Singapurze zostało otwarte dla podróżnych lotnisko Jewel Changi Airport. Ogromny wielofunkcyjny kompleks powstał w celu połączenia trzech z czterech terminali lotniska Changi.

Singapurskie lotnisko zostało w tym roku po raz siódmy najlepszym lotniskiem na świecie według rankingu Skytrax. Bazuje on na przeprowadzanych globalnie ankietach satysfakcji pasażerów. Po otwarciu Jewel wygląda, że pozycję tę Changi zajmować będzie jeszcze przez długie lata.

Wybudowany za 1,25 miliarda dolarów amerykańskich, zaprojektowany przez znanego architekta Moshe Safdie, Jewel ma 10 pięter. Pięć z nich nad ziemią i pięć w piwnicy. Jego centralny punkt stanowi 40-metrowy, zapierający dech w piersiach, wodospad HSBC Rain Vortex. To aktualnie jest najwyższy na świecie wodospad wewnętrzny. Kierującym się w stronę centrum konstrukcji pasażerom – gdy już zrobią zakupy i posilą się – ukazuje się wodospad, który wydaje się spadać z nieba. Towarzyszy temu grzmot spadającej wody.

Centrum handlowe, jakiego nie było

Jewel Changi Airport opisać można jako połączone z lotniskiem, spektakularne centrum handlowe wypełnione niesamowitymi zielonymi przestrzeniami. Nie jest to terminal – nie ma tam bramek wejściowych ani hal przylotów – każdy więc może je odwiedzić. Jest tu ponad 280 punktów sprzedaży detalicznej i punktów gastronomicznych

Czytaj też:  Pamukkale - trawertynowy cud natury

Jewel służy podróżnym na wiele sposobów. Oprócz połączenia Terminali 1, 2 i 3 (pasażerowie jadący do i z Terminalu 4 muszą wsiąść do autobusu wahadłowego), można dokonać to wczesnej odprawy i przechowywać bagaż. Można też przespać się w 130-kabinowym hotelu YOTELAIR Singapore Changi Airport.

Oprócz oczekiwanych udogodnień, takich jak bezpłatne Wifi, w Jewel można na 12 godzin wypożyczyć bezpłatnie power bank. Jest tu również kino IMAX z 11 salami – dla tych, którzy długo czekają na kolejny lot.

Kolejną zapierająca dech w piersiach atrakcją Jewel jest Shiseido Forest Valley – czteropiętrowy ogród wypełniony szlakami spacerowymi otaczający wodospad. Na ostatnim piętrze znajduje się Canopy Park o powierzchni 14 000 metrów kwadratowych. Znajduje się w nim kilka restauracji i ogrodów tematycznych. Mimo, że niektóre sekcje są otwarte, prace nad tą sekcją wciąż trwają – uroczyste otwarcie nastąpi 10 czerwca. Inne atrakcje, a tych będzie naprawdę sporo i będą robić niesamowite wrażenie (jak wynika z wizualizacji) będą gotowe w podobnym czasie.

Czytaj też:  #ZostańWDomu i spędź czas z e-kulturą

Jewel to zadaszony raj, zainspirowany reputacją Singapuru jako miasta-ogrodu.

„Chciałem odkryć nowy rodzaj przestrzeni miejskiej. Przestrzeni, do której oczywiście chodzisz, ponieważ musisz robić zakupy, bo gdzieś wylatujesz. A jednak jest to ogród. Miejsce, które skłania do zastanowienia się ponownie, czym jest sfera publiczna, czym jest robienie zakupów” – powiedział w zeszłym roku autor projektu w CNN Travel.

„Myślę, że jednym z powodów, dla których wygraliśmy ofertę, było to, że pozostałe zgłoszenia wyglądały jak centra handlowe i miały taki klimat. Podczas gdy naszego projektu nie odbierasz w ten sposób, ponieważ jest to nowy rodzaj doświadczenia. Ono sprawia, że zastanawiamy się ponownie, jakie mogłyby wyglądać centra miast.”

Lotnisko jak miasto

W większości miast podróż na lotnisko nie jest czymś, co ludzie uznają za zabawę. Poza ekscytacją, że wsiadasz do samolotu, aby pojechać na wakacje lub odebrać ukochaną osobę. Jednak w Singapurze lotnisko znajduje się zaledwie 30 minut od centralnej dzielnicy biznesowej. Sprawia to, że miejscowi przyjeżdżają tu na posiłek lub do kina. Inwestor – Changi Airport Group – liczył na to, że będzie to popularne miejsce wśród mieszkańców Singapuru. I to już się dzieje – ludzie przyjeżdżają tu na randki i chcą robić zdjęcia ślubne.

Czytaj też:  Pułapki percepcji czasu. Wydarzenia historyczne - 5 przykładów

Lotnisko Changi jest obecnie siódmym na świecie lotniskiem o największym natężeniu ruchu międzynarodowego. Z rekordową liczbą 65,6 miliona pasażerów przejeżdżających przez cztery terminale w 2018 roku, według najnowszych danych z lotniska.

Łączy się z ponad 400 miastami na całym świecie i obsługuje ponad 100 linii lotniczych. Samoloty startują lub lądują tu co 80 sekund. Według danych portu lotniczego liczba pasażerów zwiększyła się prawie dwukrotnie w ciągu 10 lat, stąd ciągłe koncentrowanie się na wzroście. Który ma być imponujący: do 2030 roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, lotnisko będzie miało łącznie około 140 milionów pasażerów na jednego mieszkańca w Changi.

Kiedy już wszystkie atrakcje Jewel Changi Airport będą gotowe, już sama wyprawa tam, spędzenie doby lub dwóch i powrót do domu, będzie dawać tyle wrażeń, co krótkie wakacje. O ile przeżyjemy jet lag.

 

fot. www.jewelchangiairport.com, Wikimedia Commons

Aleksandra Laudańska

Tropicielka trendów, entuzjastka futurologii i innowacji technologicznych. Animatorka facebookowej społeczności „Agefree – wolni od metryki”.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!