Lifestyle Podróże

5 najciekawszych bibliotek świata

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Biblioteka Binhai w Tianjin

Kiedy w październiku 2017 roku otwarto bibliotekę Binhai w chińskim mieście Tianjin, od razu przyciągnęła ona rzeszę gości i na jakiś czas zawładnęła social mediami. I nic dziwnego – na pierwszy rzut oka ściany przestronnego atrium wyglądają jak ogromne regały o wirujących półkach pełnych kolorowych książek. Ale to tylko iluzja. Większość tych „książek” to w rzeczywistości wydrukowane zdjęcia ich grzbietów, naklejone na aluminium. Co jest widoczne, gdy tylko uważniej przyjrzymy się zdjęciom wnętrza biblioteki. Zgromadzono w niej około 200 000 woluminów, docelowo może to się zmieścić ponad milion książek. Budynek zaprojektowała holenderska pracownia architektoniczna MVRDV.

Fot. junaidrao (Flickr)

Biblioteca Vasconcelos w Mexico City

Ta niezwykła biblioteka projektu Alberto Kalacha została otwarta w 2007 roku, po trzech latach budowy. Położona wśród bujnych ogrodów i zajmująca powierzchnię ponad 38 000 metrów kwadratowych, ta świątynia wiedzy jest nazywana „megabiblioteką” – zarówno ze względu na swoją wielkość, jak i wrażenie, jakie robi konstrukcja budynku. Przezroczyste ściany, skomplikowane sieci balkonów i alejek pomiędzy powtarzalnymi regałami sprawiają, że użytkownicy biblioteki mogą się całkowicie pogrążyć w świecie książek.

Czytaj też:  Lato z audiobookami - 75 dni za darmo

Fot. Carlos Alcocer Sola, Pedro Vásquez Colmenares, Second-Half Travels (Flickr)

Starfield Open Library w Seulu

Znajdujące się w Gangnam centrum handlowe COEX jest największym podziemnym centrum handlowym w Azji. Z ponad setkami sklepów, w których znajdują się zarówno krajowe, jak i międzynarodowe marki, szeroką gamą lokali gastronomicznych i innych, to centrum handlowe jest rajem dla ludzi, którzy chcą wydać swoje pieniądze. COEX słynie również z ogromnego akwarium, w którym znajduje się około 40 tysięcy morskich stworzeń. W maju 2017 roku COEX dodał kolejną wielką atrakcję do swojej listy atrakcji: gigantyczną, bezpłatną bibliotekę o nazwie Starfield.

Starfield posiada kolekcję około 50 000 książek i czasopism w wersji cyfrowej i drukowanej. Większość książek jest w języku koreańskim, jednak dostępne są również lektury w języku angielskim, w tym wiele międzynarodowych czasopism. Są tu również zadokowane iPady dla tych, którzy wolą e-booki. Po wybraniu książki można usiąść na jednej z ławek lub na miękkiej sofie i zatopić się w lekturze.

Czytaj też:  Zippo daje ognia od dziewięciu dekad

Fot. Seungbong Lee, Bertahan Luxing (Flickr)

 

Oodi w Helsinkach

Centralna biblioteka Oodi w Helsinkach została otwarta w grudniu 2018 roku. Jej siedziba zlokalizowana jest naprzeciwko fińskiego parlamentu. Jest to celowe – symbolizuje relacje między rządem a ludnością i przypomina treść fińskiej ustawy o bibliotekach, w której jest mowa o promowaniu nauki przez całe życie, aktywnego obywatelstwa, demokracji i wolności słowa.

W Oodi znajduje się czytelnia na piętrze, którą nazwano „rajem książkowym”, ale książki wypełniają tylko jedną trzecią przestrzeni w bibliotece. Ograniczając ilość miejsca w bibliotece i konsultując się z użytkownikami biblioteki w zakresie dostępu do kultury, projektanci i bibliotekarze z Oodi mogli wprowadzić udogodnienia, takie jak kawiarnia, restauracja, balkon publiczny, kino, studia nagrań audio-wizualnych i przestrzeń dla producentów. Jest to jeden z eksperymentów prowadzonych w fińskich bibliotekach, mających na celu zaoferowanie dodatkowych usług oprócz wypożyczania książek.

Czytaj też:  Nomadzi na emeryturze

Fot. Tuomas Uusheimo

Biblioteka Miejska w Stuttgarcie

Otwarta w 2001 roku biblioteka zajmuje budynek o formie sześcianu o długości krawędzi 45 metrów. Zaprojektował go koreański architekt Eun Young Yi, którego wizja została wybrana spośród 235 zgłoszeń konkursowych. Yi stworzył monolityczny sześcian z dwoma piętrami pod ziemią i dziewięcioma nad ziemią. Na ścianach zewnętrznych budynku widnieje słowo „biblioteka” napisane w czterech językach. Na północnej ścianie w języku niemieckim (język lokalny), na zachodniej w języku angielskim (lingua franca), na południowej w języku arabskim (język starożytnej wiedzy i siostrzanego miasta Stuttgartu – Kairu) i na wschodniej w koreańskim (język ojczysty Yi).

Zasadniczo cały budynek, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz jest biały. Element koloru wprowadzają grzbiety książek, poustawianych w białych regałach.

Fot. Juan Urdaneta (Flickr)

Aleksandra Laudańska

Tropicielka trendów, entuzjastka futurologii i innowacji technologicznych. Animatorka facebookowej społeczności „Agefree – wolni od metryki”.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
LenaSzmaragd Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Lena
Lena

Niesamowite…

Szmaragd
Szmaragd

Rewelacja! Projekty cudne. Czasem mam problem aby odnależć daną pozycje w Empiku więc trochę przeraża mnie ogrom bibliotek 🙂

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!