GG news

848 kandydatów na jedno miejsce w GG

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

To jak jest z tym rynkiem pracy?

Z jednej strony słyszy się informacje spędzające sen z powiek wszystkim pracodawcom, że bezrobocie jest najniższe w historii, że rynek pracy jest teraz rynkiem pracownika a nie pracodawcy, że coraz trudniej będzie znaleźć nowych pracowników, a z drugiej strony na naszą ofertę pracy w Biurze Obsługi Klienta komunikatora GG – zgłosiło się 848 kandydatów na jedno miejsce.

Przy okazji takiej liczby zgłoszeń, pokusiliśmy się o wyciągniecie paru danych statystycznych, z których płyną interesujące wnioski. Na początek jednak kilka ogólnych refleksji.

Niejako stałą praktyką kandydatów do pracy stało się nie przychodzenie przez nich na umówione wcześniej spotkanie, przez co niestety blokują innym możliwość uczestniczenia w rozmowie rekrutacyjnej i ewentualne otrzymanie posady.

Częstą praktyką jest również zatajanie przez kandydatów istotnych okresów swojego zatrudnienia. Rekordzista nie potrafił przypomnieć sobie co robił przez ponad 10 lat swojego życia.

Niektórzy kandydaci z kolei, zmieniają pracę częściej, niż przysłowiowe rękawiczki. Bardzo dużo CV pochodziło np. od osób które trzy lub nawet czterokrotnie zmieniły pracę w 2018 r. Niektórzy ostatni raz w listopadzie ubiegłego roku, a już w grudniu – czyli po miesiącu od podjęcia ostatniej pracy – odpowiedzieli na nasze ogłoszenie. Niestety, takich kandydatów odsiewamy już na wstępnym etapie, głównie z jednego powodu – szkoda czasu. Szkolenie pracownika często trwa ponad 6 miesięcy, więc jest duże prawdopodobieństwo, że taki niestały pracownik zmieni pracę zanim jeszcze jego szkolenie na dobre się zakończy.

Niektórzy kandydaci zapominają o tym, jak ważne jest tak zwane pierwsze wrażenie. Zdarza się, że na spotkanie rekrutacyjne przychodzą osoby zupełnie nieprzygotowane, nie za bardzo zorientowane do jakiej firmy aplikują lub po suto zakrapianej imprezie, a przez to nie są w stanie zaprezentować się z jak najlepszej strony.

Czytaj też:  Wsłuchaj się w audiobooki na wiosnę!

Warto skorzystać ze specjalistycznych serwisów

Rekrutację prowadziliśmy przez miesiąc zamieszczając ogłoszenia w naszych własnych serwisach gadu-gadu.pl i gg.pl, na stronach olx.pl (w dziale „Praca”) oraz w specjalistycznym serwisie pracuj.pl. Do końca ważności ogłoszenia otrzymaliśmy następującą ilość CV od kandydatów do pracy:

Nasze własne serwisy – 14 CV, tj. 1,6 %

Olx.pl – 59 CV, tj. 7.0 %

Pracuj.pl – 775 CV, tj. 91,4 %

Z tego zestawienia wyraźnie widać, że warto skorzystać z wyspecjalizowanego serwisu, mimo, że rekrutacja tą drogą generuje większe koszty.

Potencjał dużych miast

Wskazaliśmy w ogłoszeniu do wyboru dwa miejsca pracy: Koszalin – praca w głównej siedzibie firmy lub Warszawa, w biurze GG.

Zainteresowanie pracą w Koszalinie wyraziło jedynie 135 osób, czyli 15,9 % wszystkich zgłoszeń, natomiast pracą w Warszawie – 713 kandydatów, co stanowi 84,1 % wszystkich zgłoszeń.

Potencjał znanej marki

Przypuszczamy, że liczny odzew na ogłoszenie ma nie tylko związek z ofertą pracy w Warszawie, ale także z rozpoznawalną marką jaką jest GG (Gadu-Gadu), ponieważ zanim zostaliśmy właścicielem komunikatora GG, nigdy w historii firmy nie otrzymaliśmy tylu zgłoszeń w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę.

Płeć

Spółka England.pl od zawsze stosowała politykę równego traktowania w zatrudnieniu i niedyskryminowania pracowników ani kandydatów, w tym ze względu na płeć. Skutkiem tego jest zatrudnienie w firmie prawie dokładnie takie samej liczby kobiet jak i mężczyzn.

Na wspomniane ogłoszenie o pracę zgłosiło się nam:

45 % kobiet oraz 55 % mężczyzn.

Wykształcenie

Ciekawą tendencją na rynku pracy (w dłuższej perspektywie czasowej) jest coraz większa powszechność wyższego wykształcenia kandydatów. Pamiętamy z historii, kiedy zaraz po II wojnie światowej, osoby z wyższym wykształceniem były naprawdę rzadkością. Na przełomie lat osiemdziesiątych państwowe zakłady pracy często fundowały stypendia studentom, aby zapewnić sobie napływ kadry po prestiżowych uczelniach. Dziś wyższe wykształcenie nie jest już taką rzadkością, stało się bardziej powszechne, jednak wciąż najwięcej osób poszukujących pracy posiada wykształcenie średnie. Potwierdza to też nasza statystyka. W odpowiedzi na naszą ofertę pracy zgłosiło się:

Czytaj też:  Sprawdź, czy możesz być strażakiem

2,7 % osoby z wykształceniem zasadniczym

46,3 % osób z wykształceniem średnim,

24,4 % osób posiadających licencjat,

26,6 % osób z pełnym wyższym wykształceniem

Czyli osób które ukończyły wyższe uczelnie (posiadających licencjat lub pełne wyższe) było łącznie 51,00 %

Wiek

Nie dyskryminujemy również osób ze względu na wiek. Nawet chętnie zatrudnilibyśmy osoby z większym doświadczeniem gdyż uważamy, że takie osoby które mają za sobą już większe doświadczenie zawodowe i życiowe, kierują się inną etyką pracy niż dzisiejsi millenialsi. Niestety niewiele takich osób jest skłonnych zmienić pracę.

Poniżej prezentuję procentową przynależność kandydatów do określonych grup wiekowych:

< 20 lat – 4,1 %

21-30 lat – 57,9 %

31-40 lat – 30,8 %

41-50 lat – 6,0 %

51-65 lat – 1,2 %

Oczekiwania płacowe

Często praktykowaliśmy zamieszczanie w ogłoszeniu wynagrodzenia jakie jesteśmy w stanie wypłacać na na danym stanowisku. Tym razem jednak prosiliśmy kandydatów o ich oczekiwania płacowe. Wiedza taka stanowi źródło ważnych informacji dla pracodawcy. Każda firma ma swoje widełki i wie, ile jest w stanie zapłacić za pracę na danym stanowisku.

Nie warto zatrudniać osoby z bardzo dużymi oczekiwaniami płacowymi, jeżeli nie jesteśmy ich w najbliższej perspektywie zaspokoić, gdyż oznaczałoby to niezadowolenie pracownika już na samym starcie. Jednak z drugiej strony, podawanie przez kandydatów bardzo niskich oczekiwań co do ich ewentualnych przyszłych zarobków, może zdradzać niski poziom ich dotychczasowych wynagrodzeń, małe doświadczenie zawodowe, czy np. niską samoocenę. Najlepiej wyczuć oczekiwania przyszłego pracodawcy i trzeba przyznać, że większość naszych kandydatów potrafiła się w nie wstrzelić. Swoje oczekiwania płacowe podało tylko 77% osób, które wysłały do nas swoje zgłoszenie, ale i one stanowią ciekawy materiał statystyczny.

Czytaj też:  AmiGGo - czatbot AI już nadaje w GG i o GG

Poniżej przedstawiamy oczekiwania płacowe netto podawane przez kandydatów:

poniżej 2 000 zł netto – 1,7 %

2 000 – 3 000 zł netto – 37,4 %

3 000 – 4 000 zł netto – 39,8 %

4 000 – 5 000 zł netto – 15,7 %

powyżej – 5000 zł netto – 0,9 %

Warto dodać, że oczekiwania płacowe osób aplikujących do pracy w Koszalinie były średnio o kilkaset złotych niższe, niż tych starających się o pracę w Warszawie, co biorąc pod uwagę prężność rynku pracy oraz różnice w kosztach utrzymania, wydaje się oczywiste.

Podsumowanie

Trudno jest poznać dokładnie kandydata na podstawie CV, czy relatywnie krótkiej rozmowy kwalifikacyjnej, nie ma niestety możliwości zjeść z kandydatami przysłowiowej beczki soli. Dlatego dokonywane wybory zawsze są obarczone dużym marginesem błędu. Dla nas jednak, od formalnych kwalifikacji i doświadczenia zawodowego, ważniejszy jest charakter i osobowość kandydata. Wychodzimy z założenia, że nowych pracowników można wiele nauczyć i przeszkolić, jednak charakteru i osobowości kandydata nie da się już zmienić, ponieważ te cechy już dawno zostały ukształtowane . To dlatego tak ważna dla nas jest chęć kandydatów do poznawania i nauki, zaangażowanie, utożsamianie się z firmą, podejście do współpracowników, ale przede wszystkim do naszych klientów czy użytkowników. Jednak to wszystko będzie można dopiero ocenić w praktyce, a okres próbny należy uznać za doskonałe rozwiązanie dla obu stron.

Romek Remus

Never give up!

16
Dodaj komentarz

avatar
13 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
astaSzymonWicherekWicherekozzy Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
asta
asta

„przyślij tekst” to wolontariat? ciekawe podejście biznesowe, wykorzystywać innych….poza tym, ktoś przyjechał skądś do Koszalina i chcąc tu robić interes, zdziwił się? no to my się dziwimy, że on się zdziwił! w ogóle w tym tekście jest więcej zdziwień, więcej fantasmagorii niż rzeczywistości, faktów. dużo by pisać, ale po co, jak „któś” ma z góry określony sposób patrzenia i ma swoją logikę przypisaną do tego sposobu patrzenia na świat….

Szymon
Szymon

Co to znaczy z „pełnym wyższym wykształceniem”? Jako że w PL nauka na studiach jest 3-stopniowa, to sugerujecie że zgłosiło się 225 osób z tytułem doktora, jednocześnie chcąc zarabiać mniej niż 5000zł netto? Może ta branża jest słaba, a może to ludzie się nie cenią, ale ja po licencjacie już zarabiam ponad 5000zł netto i nie jestem mieszkańcem stolicy 😉 Ciekawe, że tak wiele osób korzysta z pracuj.pl. Co do OLX, to w zasadzie mnie to nie dziwi. Serwis ma opinię miejsca w którym możemy spotkać wielu nieuczciwych ludzi. To, że tylko 1,6% osób aplikowało przez wasze własne serwisy, znaczy dokładnie… Czytaj więcej »

ozzy
ozzy

To, że ktoś często zmienia pracę, to akurat żaden minus – z dobrej pracy się nie odchodzi więc w czym problem? Czyżby pracodawca już zawczasu się bał, że zaproponuje tak nędzne warunki, że człowiek odejdzie po miesiącu, dwóch, trzech? A może warunki pracy i płacy należałoby stworzyć tak godne, żeby ludzie chcieli pracować, a nie odchodzili? Ogólnie (moim zdaniem) cały artykuł jest pięknym samozaoraniem się pracodawcy.

sky
sky

Gdy w kraju panuje bezrobocie, to głównie dlatego, że ciężko znaleźć pracę, a nie dlatego, że ludzie nie chcą pracować

rekin
rekin

Nazywanie prześmiewczo millenialsami osób, które są docelowym użytkownikiem GG jest co najmniej nieprzemyślane z waszej strony.

romek atomek
romek atomek

lciencjat to juz jest wyzsze wyksztalcenie, madrale, a zreszta sie go nie „posiada”.

2272414
2272414

Niby spoko, bo artykuł praktyczny i życiowy ale musicie wiedzieć, że w świetle prawa Licencjat to jest pełne wyższe wykształcenie I stopnia 🙂 Magister to II stopień. Czemu magistemajest nazywany jako „pełne wyższe”? Przecież na uczelniach jest jeszcze doktor, doktor habilitowany i profesor zwyczajny. Zatem „pełne wyższe” to profesor, bo więcej tytułów już nie ma.

Statysta
Statysta

Kapitalne wykorzystanie praktyki! 😉

Zosia
Zosia

Bardzo fajny artykuł, przyjemnie się czyta 🙂

Lena
Lena

„Rekordzista nie potrafił przypomnieć sobie co robił przez ponad 10 lat swojego życia.” 😀
Świetny artykuł!

Tomek
Tomek

Fajne statystyki i dobrze sie czyta 🙂

WiedźMA ta co wiedzę ma 😉
WiedźMA ta co wiedzę ma 😉

To rozumiem. Konkretny przykład, dane i wnioski. Świetnie się czyta. Udostępniam dalej…

Hanka
Hanka

Fajny artykuł 🙂

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!