Technologie

Technologie dla lepszej starości

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Wzrost liczby osób w wieku 65+ w populacji stanowi wyzwanie dla wszystkich – także dla branży technologicznej. Do 2050 roku aż 40% Polaków będzie miało 60 i więcej lat. Wtedy urządzenia poprawiające jakość ich życia (a także ich opiekunów) będą już czymś normalnym. Dziś obserwujemy narodziny nowego trendu w branży technologicznej – nazywany jest gerontech lub agetech. Oto kilka innowacyjnych rozwiązań, które już powstały.

Cyfrowy aparat słuchowy

Prawie połowa osób w wieku 75 lat i starszych ma ubytek słuchu. Technologia aparatów słuchowych rozwinęła się znacząco w ciągu ostatnich 20 lat. Firma ReSound oferuje aparat, który umożliwia użytkownikom kontrolę słuchu za pomocą aplikacji na iPhone’a. Aparaty te łączą się z iPhonem, iPadem lub zegarkiem Apple Watch przez Bluetooth. Użytkownicy mogą regulować głośność, tony wysokie i niskie oraz tworzyć specjalne ustawienia dla różnych warunków w pomieszczeniach i na zewnątrz.

fot. ReSound

Asystentka Rosie

Reminder Rosie jest asystentem głosowym zaprojektowanym specjalnie dla osób starszych. Ma wygląd budzika z dużym cyfrowym ekranem. Ale w przeciwieństwie do innych asystentów głosowych, Reminder Rosie nagrywa komunikaty wypowiedziane przez członka rodziny lub opiekuna. Przypomnienia  wypowiadane są znanym – i miłym seniorowi – głosem. Starsza osoba może również zadawać Rosie pytania dotyczące ważnych czasów i dat – odpowiedzi na takie pytania również nagrywa wcześniej bliska osoba.

Czytaj też:  GG pomoże Wam w nauce - poradnik

Wirtualny powrót do przeszłości

Rendever oferuje najnowszą technologię wirtualnej rzeczywistości. Zaprojektowany specjalnie dla seniorów Rendeve umożliwia im powrót do miejsc, za którymi tęsknią lub które kiedyś nazywali domem. Użytkownicy odwiedzają również słynne zabytki lub kraje, które kiedyś chcieli odwiedzić, a nie dane im to było. Te wirtualne podróże wywołują wiele wzruszeń. Przeżywane z  innymi są pretekstem do rozmów i wspomnień.

fot. Rendever

Opowiedz mi swoją historię

MemoryWell.com to cyfrowa platforma do… opowiadania historii. Jej powstanie wiąże się z osobistą historią twórczyni platformy, Jay Newton-Small, której ojciec zapadł  na chorobę Alzheimera. Córka chciała ułatwić personelowi w domu opieki uspokajanie go poprzez anegdoty i zdjęcia z jego przeszłości. Pomysł przekuła w biznes. Na jej platformie można zapisać ulubione historie, zdjęcia, muzykę i filmy, dzięki czemu są one potem łatwo dostępne dla użytkownika i jego opiekunów w każdym miejscu.

Czytaj też:  NOWOŚĆ - Żongluj zdjęciami w nowej Galerii GG [Android]

Robot, który zadba o zdrowie

Samsung Bot Care to mały robot z zamontowanym ekranem. Jego główną funkcją jest odczytywanie stanu zdrowia właściciela. Po przyłożeniu palca do czujnika na ekranie Bot Care podaje ciśnienie krwi oraz tętno i informuje, czy odczyty są w normie. Robot potrafi też prowadzić prostą konwersację – reaguje na wypowiadane słowa i odpowiada na nie. Umie również monitorować fazy snu i zadzwonić do członków rodziny, gdy zauważy coś niepokojącego (obsługuje również połączenia wideo). Przypomina o braniu lekarstw i pomaga regularnie ćwiczyć, potem informuje  właściciela o jego kondycji. Puszcza muzykę dostosowaną do humoru użytkownika, podaje prognozę pogodę i przypomina o harmonogramie dnia.

Interaktywny coach

ElliQ to urządzenie, które pomaga seniorowi na kilka sposobów. Przede wszystkim służy do komunikacji – obsługuje rozmowy wideo i wiadomości tekstowe. Oferuje również gry stymulujące pamięć, dostarcza ulubioną muzykę i umożliwia przesyłanie zdjęć. Ma także wbudowany kalendarz i przypomina o istotnych wydarzeniach oraz harmonogramie dnia. Ma funkcję przekazywania najnowszych informacji i prognozy pogody.

ElliQ, poprzez różne interakcje i pytania, uczy się tego, jakie są zainteresowania użytkownika i jakie ma on pragnienia oraz cele związane ze zdrowiem, zachowaniem aktywności społecznej i intelektualnej. Potem pomaga osiągać je. ElliQ nieustannie analizuje, co dzieje się w pomieszczeniu, jakie interakcje miał z nią użytkownik i jaki rodzaj interakcji lubi. Na tej podstawie decyduje, kiedy i w jaki sposób może wyjść z inicjatywą kontaktu.

Czytaj też:  Phishing – wyłudzanie przez podszywanie

fot. ElliQ

Upadki już nie takie straszne

A niestety w podeszłym wieku częste. Kepler Man Down Detector to detektor upadków. Jak działa? Jedna lub więcej czujek detektora są podłączane w pomieszczeniu do kamer, tablica rozdzielcza pokazuje aktualny stan w czasie rzeczywistym, a pracownicy służby zdrowia lub zarządzający budynkiem odbierają sygnał z detektora na swoim smartfonie. W razie potrzeby urządzenie wszczyna alarm, że doszło do upadku. Raz dziennie wysyłany jest komunikat „Life beat” potwierdzający, że wszystko jest w porządku.

fot. Kepler Vision Technologies

Twórcom tych technologii szczególnie leży na sercu bezpieczeństwo i zdrowie seniorów, aktywizowanie ich oraz minimalizowanie poczucia osamotnienia. Ciekawe, które z tych, oraz podobnych, urządzeń i rozwiązań staną się stałym elementem naszego codziennego życia za 20, 30, 40 lat.

Aleksandra Laudańska

Tropicielka trendów, entuzjastka futurologii i innowacji technologicznych. Animatorka facebookowej społeczności „Agefree – wolni od metryki”.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!