Lifestyle

5 sposobów na urządzenie małego wnętrza

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Małe mieszkania są bardzo popularne, szczególnie w dobie rosnących cen. Lubią je single, młode pary, inwestorzy, którzy kupują mieszkania na wynajem długo- lub krótkoterminowy. Cena to ogromna zaleta małego mieszkania, wadą jest brak przestrzeni. Jednak odczuwane niedogodności można zmniejszyć odpowiednio projektując jego wnętrze. Oto kilka pomysłów, jak to zrobić.

Kombajn, czyli wiele funkcji w jednym meblu

Biuro projektowe Batiik Studio w jednym z takich małych mieszkań skonstruowało kombajn – łóżko z szafami (a może: łóżko w szafie). I to jest dobry sposób na urządzenie małego mieszkania: łączenie funkcji i wykorzystywanie zakamarków do tworzenia miejsc, które będą służyć do przechowywania. Im mniej wolno stojących mebli, tym lepiej.

Para rosyjskich projektantów, Andrey i Alena Timoniny, zastosowała podobne rozwiązanie – w ich petersburskim mieszkanku łóżko połączone jest z kuchnią (https://www.inmyroom.ru/users/andrey-i-alena-timoniny/portfolios/547017). Do tego oni zastosowali jasne kolory – to jest zalecane w małych wnętrzach, gdyż jasne kolory optycznie je powiększają.

Z innych optycznych sztuczek: warto stosować w małych pomieszczeniach powierzchnie odbijające światło, w tym oczywiście lustra.

Maszyna do mieszkania

Studio ICOSA w kooperacji z Peterem Suenem poszło dalej – ich kombajn może pełnić różne funkcje: mogą w nim spać dwie osoby, po złożeniu łóżka i rozłożeniu stołu mogą też jeść i pracować. To już mini maszyna do mieszkania, która wykorzystuje niestandardową wysokość pomieszczenia. Dlatego dobrze jest, gdy małe mieszkanie jest przynajmniej wyższe niż typowe 2,5-2,65 m. Dzięki temu można wygospodarować w nim antresolę.

Mobilne meble

Podobną drogą poszedł projektant Darko Špiljarić z chorwackiej firmy Dizzconcept. Wymyślił on system Movi – mobilne meble, które umożliwiają uzyskanie w małym mieszkaniu dwóch stref funkcjonalnych: dziennej i nocnej. W ciągu dnia mamy salon z sofą i otwartą kuchnią, w nocy – sypialnię z telewizorem. Wystarczy przesunąć mobilny regał, a sofa zamienia się w łóżko. Tyleż proste, co genialne.

Czytaj też:  7 kroków do życia zero waste

Analogiczne rozwiązanie zastosowali projektanci z pracowni MKCA urządzając mały apartament w Nowym Jorku, projekt nosi nazwę 5:1. Przesuwny regał zmienia przestrzeń zamiennie w dzienną lub nocną.

Poszukiwanie praktycznych rozwiązań do małego mieszkania może być fascynującą przygodą i intelektualną rozrywką. Gdy znajdzie się te optymalne – satysfakcja jest gwarantowana. Wzmacniają ją mniejsze comiesięczne wydatki ponoszone na utrzymanie swojego gniazdka.

Aleksandra Laudańska

Tropicielka trendów, entuzjastka futurologii i innowacji technologicznych. Animatorka facebookowej społeczności „Agefree – wolni od metryki”.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!