Technologie

Likwidacja starego urządzenia. Jak bezpiecznie to zrobić?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Likwidacja starego urządzenia ma dwa zasadnicze aspekty: dane zapisane w pamięci sprzętu, które zawierają intymne informacje, oraz bezpieczeństwo dla środowiska (zużyte baterie są dla niego dużym zagrożeniem).

Wymiana ukochanego gadżetu elektronicznego wiąże się z różnymi emocjami i nastręcza pewnych problemów. Sentyment walczy z ekscytacją, jaką daje rynkowa nowość, przywiązanie do znanego i wygoda z potrzebą doświadczenia, co dają lepsze parametry. Nowy sprzęt kusi i ostatecznie wygrywa – producenci dbają, żeby tak było. Co ze starym sprzętem? Trzeba się go bezpiecznie pozbyć. Jak? Podpowiadamy poniżej.

Usuwanie danych

Niezależnie od tego, czy wysyłasz swoje urządzenie do recyklingu, czy zamierzasz je sprzedać na olx, nie chcesz, aby ktoś obcy miał dostęp do tego, co na nim zapisałeś. Najprostszym sposobem na usunięcie wszystkich danych i aplikacji na nich zapisanych jest wykonanie pełnego resetu systemu operacyjnego. Ale najpierw należy utworzyć kopię zapasową wszystkich cennych dokumentów, zdjęć i tego wszystkiego, na czym ci zależy, na dysku twardym lub w chmurze.

W przypadku urządzeń z systemem Android otwórz aplikację Ustawienia, a następnie dotknij kolejno opcje System > Zaawansowane > Resetuj, a następnie Usuń wszystkie dane (reset fabryczny). W systemie iOS równoważna opcja znajduje się w aplikacji Ustawienia w sekcji Ogólne > Resetuj > Kasuj całą zawartość i ustawienia.

Jeśli używasz komputera z systemem Windows, musisz załadować aplikację Settings, a następnie kliknij Update & Security, następnie Recovery, a następnie Get started w opcji Resetuj ten komputer. Wybierz to, aby usunąć wszystkie osobiste pliki podczas procesu.

Czytaj też:  #ZostańWDomu i spędź czas z e-kulturą

Jeśli korzystasz z komputera Apple, musisz zrestartować system MacOS, a następnie po ponownym uruchomieniu przytrzymać przycisk Option+Command+R, aż zobaczysz wirującą kulę ziemską. Zwolnij klawisze, następnie wybierz Reinstall MacOS, a następnie wybierz Continue. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie i po wyświetleniu monitu wybierz główny dysk twardy.

W przypadku większości urządzeń wykorzystujących pamięć masową flash lub SSD, powinno to wystarczyć. Jeśli komputer korzysta ze starszego, mechanicznego dysku twardego (tj. nie jest to dysk SSD), niektóre bity danych mogą być odzyskiwane przez zaawansowanych technologicznie użytkowników z użyciem odpowiednich narzędzi. Od ciebie zależy, czy podejmiesz ryzyko. Jednak możesz być właściwie pewien, że przeciętny nabywca sprzętu na olx lub pracownik zakładu recyklingu prawdopodobnie nie zamierza podejmować się skomplikowanej procedury odzyskiwania danych z dysku twardego.

Chcesz mieć pewność? Zniszcz go

Ale jeśli chcesz być absolutnie pewny, że nic nie będzie odzyskane z dysku, zaleca się faktycznie fizyczne zniszczenie go. Młot lub wiertarka wykona zadanie wystarczająco dobrze (tylko pamiętaj o okularach ochronnych). Można również znaleźć specjalistyczne firmy, które zajmą się zniszczeniem dla ciebie. Zrób to, jeśli na twoim sprzęcie są zapisane naprawdę wrażliwe dane.

Czytaj też:  Pupil na procesorach

Wyloguj się

Równie ważne jest odłączenie urządzeń, które zamierzasz wyrzucić, od różnych kont online. Jeśli postępowałeś zgodnie z powyższymi krokami, to będzie to bardzo, bardzo trudne, aby zalogować się do twojego Facebooka, Twittera, konto Google, Apple itp. Ale aby być absolutnie pewnym, można zalogować się na innym urządzeniu i wylogować się z innych sesji zdalnie.

Bezpieczna utylizacja

Jeśli nie sprzedajesz urządzenia lub nie przekazujesz go komuś innemu, ważne jest, aby upewnić się, że zostało ono prawidłowo wyrzucone. Na szczęście masz teraz wybór sposobów, aby pozbyć się laptopa, telefonu lub innego gadżetu w sposób, który minimalizuje wpływ na środowisko.

Zacznij od firmy, która wyprodukowała twoje urządzenie. Apple na przykład ma kompleksowy program recyklingu, a nawet daje trochę gotówki z powrotem na nowy zakup, jeśli urządzenie jest w dobrym stanie. Odpowiedz na kilka pytań online, a następnie wyślij pocztą lub zabierz urządzenie do sklepu Apple Store.

Inni producenci mają podobne schematy, w tym Google i Samsung. Również w tym przypadku możesz odesłać swoje urządzenie z powrotem do firmy, której to dotyczy. Tu też możesz uzyskać jakieś środki, w zależności od wieku i stanu twojego gadżetu.

Czytaj też:  GG pomoże Wam w nauce - poradnik

Jeśli z jakiegokolwiek powodu nie chcesz oddać urządzenia producentowi, wypróbuj miejsce, w którym je kupiłeś. Wszyscy najwięksi operatorzy telefonów mają programy recyklingu. Możesz również zdecydować się na jeden z lokalnych programów recyklingu elektronicznego w twojej okolicy.

Nowe zastosowania starych gadżetów

Nie musisz koniecznie pozbywać się swojego starego gadżetu. W rzeczywistości jest lepiej, jeśli nie zrobisz tego. Można po prostu przekazać go przyjacielowi lub członkowi rodziny, który będzie z niego korzystał, a ty dzięki temu unikniesz kłopotów związanych z utylizacją. Prawdopodobnie nie musisz się zbytnio martwić o usuwanie danych, które masz zapisane w telefonie, przekazując sprzęt bratankowi lub siostrzenicy (choć nigdy nie możesz mieć pewności…).

Jeśli nie ma nikogo, kto wziąłby go od ciebie, wystaw sprzęt na olx. Możesz być zaskoczony cenami, które można uzyskać nawet za starsze lub uszkodzone urządzenia – mnóstwo warsztatów naprawczych i ludzi potrzebuje części z uszkodzonego sprzętu. Jeśli nikt się nie zainteresuje, oddaj go za darmo. Wyczyść tylko swoje urządzenie i wyloguj się z kont tak, jak opisaliśmy powyżej.

Warto również poświęcić chwilę na zastanowienie się, czy naprawdę trzeba pozbyć się starego urządzenia. Stary telefon, tablet lub laptop może się przydać w domu.

Na podstawie artykułu Davida Nielda opublikowanego w WIRED.

Aleksandra Laudańska

Tropicielka trendów, entuzjastka futurologii i innowacji technologicznych. Animatorka facebookowej społeczności „Agefree – wolni od metryki”.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Szmaragd Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Szmaragd
Szmaragd

Bardzo przydatny artykuł. Brawo dla autora, oprócz masy przydatnych rad rozbawiło mnie to „Ale jeśli chcesz być absolutnie pewny, że nic nie będzie odzyskane z dysku, zaleca się faktycznie fizyczne zniszczenie go. Młot lub wiertarka wykona zadanie wystarczająco dobrze (tylko pamiętaj o okularach ochronnych)” 🙂

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!