Podróże

Najbardziej tajemnicze, nieznane i niedostępne miejsca na Ziemi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Wszystkie popularne atrakcje turystyczne na świecie w sezonie urlopowym przeżywają oblężenie. Latamy po świecie, zwiedzamy coraz więcej i częściej. Ale są miejsca, do których wstęp został zakazany. Można tylko o nich przeczytać i ewentualnie obejrzeć na zdjęciach. Są też takie, do których dostęp jest bardzo trudny. I takie, o których mało kto wie, że istnieją… Oto kilka z nich.

Globalny Bank Nasion

Skarbiec Zagłady, Arka Noego – bo tak nazywany jest ten wielki magazyn nasion, znajduje się na Spitsbergenie. Jest czymś w rodzaju wielkiej spiżarki, w której przechowywane są nasiona roślin jadalnych z całego świata. Leżą tu zamrożone w stałej temperaturze -18°C i mają ograniczony dostęp tlenu – to pozwala spowolnić procesy metaboliczne i przetrwać nasionom jak najdłużej. W razie zniknięcia gatunków, będzie można zasiać je na nowo.

Projektanci budynku, w którym znajduje się Globalny Bank Nasion, wymyślili go tak, aby nie potrzebował prądu. Jest wykuty w zboczu góry, w której wnętrzu panuje wieczna zmarzlina i temperatura nie jest wyższa niż 3-4°C. Aby uzyskać -18, górę zamraża się od środka. Do tego prąd jest potrzebny, ale nawet jeśli go kiedyś zabraknie i temperatura wrócić do stanu wyjściowego, to nasiona i tak nie rozmrożą się.

Czytaj też:  #ZostańWDomu i spędź czas z e-kulturą

Apartament na szczycie wieży Eiffela

Na trzecim poziomie słynnej konstrukcji, tuż pod iglicą, jej projektant, Gustave Eiffel, zbudował sobie na wysokości 285 metrów sekretny pokój – prywatny apartament z najlepszym widokiem na Paryż. Skromnie, ale elegancko urządzony, wypełniony był przyrządami do badań. Niewiele osób miało okazję tu gościć, jeśli już to wielkie postacie epoki, jak na przykład Thomas Edison. Eiffel nie chciał udostępniać swojego niezwykłego lokum szerszej publiczności, ani wynajmować go nikomu. Uszanowano to także po jego śmierci – apartamentu nie można było zwiedzać, i tak zostało do dziś. Dopiero w 2015 roku odsłonięto okna pokoju, dzięki czemu turyści, którzy docierają na najwyższy poziom wieży, mogą zajrzeć do środka.

Wyspa Es Vedrá

Es Vedrá to mała wysepka niedaleko Ibizy. Znajduje się od niej dosłownie kilkaset metrów. Związanych jest z nią kilka legend (podobno tu urodził się Hannibal i tędy przepływał statek Odyseusza, gdy miało miejsce kuszenie załogi syrenim śpiewem), ale bardziej interesujące są zjawiska fizyczne, które mają tu miejsce. Na wyspie nie działają kompasy, telefony komórkowe i inne urządzenie elektryczne, gołębie pocztowe tracą orientację, co potwierdzili ich hodowcy. Spowodowane jest to tym, że wyspa emituje bardzo silne pole magnetyczne – to trzecie takie miejsce na Ziemi. Naukowcy uważają, że powodują to duże ilości żelaza, które występuje na wyspie.

Czytaj też:  Wolni od czasu - mieszkańcy Norwegii chcą wyrzucić zegary

Z Es Vedrą związane są różne teorie spiskowe: podobno widziano tu wielokrotnie UFO, a rybacy widywali tajemnicze światło z łodzi podwodnych. W 1929 roku załodze komercyjnego samolotu ukazał się ciąg szybko zbliżających się czerwonych świateł. Centrum lotów nie zarejestrowało jednak żadnego obiektu, nie namierzył go też wojskowy radar. Pilot pomimo to zdecydował się na zmianę wysokości lotu, a potem kierunku lotu, by w końcu wylądować awaryjnie na lotnisku w Manines. Był przekonany, że uniknął w ten sposób kolizji. W 1972 roku rozbił się na wyspie inny samolot – oficjalnie przyczyną było silne pole magnetyczne. Wiele osób uważa, że katastrofę spowodowało UFO…

Ojmiakon

Ojmiakon to syberyjska wioska w rosyjskiej Jakucji, która jest najzimniejszą stale zamieszkałą osadą. Zimą temperatury spadają tu nawet poniżej 60°C. W 1926 roku odnotowano tu najniższą na półkuli północnej temperaturę powietrza: -71,2°C. Wioska może istnieć tylko dzięki gorącym źródłom, które znajdują się w pobliżu, bez nich życie w wiecznej zmarzlinie byłoby niemożliwe. A i tak nie jest łatwe – mieszkańcy nie mogą wyłączać silników swoich samochodów, bo potem nie mogliby ich uruchomić, toalety znajdują się na zewnątrz domów z powodu pękających rur kanalizacyjnych. Lokalny „must have” to… podręczny miotacz ognia, używany do roztapiania lodu. (fot. Yakutia.com)

Czytaj też:  Pułapki percepcji czasu. Wydarzenia historyczne - 5 przykładów

Neptun Memorial Reef

Neptun Memorial Reef jest oceaniczną nekropolią, a jednocześnie największą sztuczną rafą na świecie. Znajduje się 5 km od Miami na Florydzie, jej powierzchnia wynosi 16 hektarów. Na podwodnym cmentarzu Neptuna spoczywa około 125 tysięcy zmarłych. Przypomina on podwodne miasto, inspirowano legendarną Atlantydą: są tu drogi, kolumny, posągi, bramy. W każdym z tych elementów znajdują się ludzkie prochy, które miesza się z innymi składnikami i tworzy rzeźbę. Nekropolia przyciąga turystów i nurków z całego świata. Rodziny oczywiście też mogą odwiedzać swoich zmarłych bliskich – znajdują się tu specjalny trasy dla nich. (fot. nmreef.com)

Aleksandra Laudańska

Tropicielka trendów, entuzjastka futurologii i innowacji technologicznych. Animatorka facebookowej społeczności „Agefree – wolni od metryki”.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!