Popkultura Technologie

Humanoid, sztuka i przyszłość planety

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Od tygodnia w The Barn Gallery w Oksfordzie można oglądać unikalną wystawę prac stworzonych przez artystkę zwaną Ai-Da. Co niezwykłego jest w tej wystawie? Ai-Da to pierwszy ultra realistyczny robot-artysta. A konkretnie artystka, bo Ai-Da jest wystylizowana na kobietę.

Sto lat temu grupa artystów powołała do życia ruch artystyczno-literacki dada. Głosili oni dowolność wyrazu artystycznego, zerwanie z tradycją i odrzucenie kanonów – swoboda twórcza ponad wszystko. W swoich dziełach dadaiści łączyli różne techniki i tworzyli nowe. Przesuwali granice sztuki, dawali artystom swobodę wypowiedzi.  Negowali powszechnie przyjęte ideały estetyczne. A wszystko to w wyniku poczucia rozpadu cywilizacji.

Ai-Da – idea powstania

Ai-Da też powstała, by mówić o stanie cywilizacji. Świat przechodzi ogromne zmiany. Wraz z rozwojem nowych technologii, który odbywa się w bezprecedensowym tempie, zmiany te mają skalę podobną do rewolucji przemysłowej. Projekt „Unsecured Futures” („Niezabezpieczone Przyszłości”), którego częścią jest Ai-Da, jej rysunki i rzeźby, to próba przyjrzenia się granicom AI i technologii. To także pretekst do zadumy nad stanem i przyszłością środowiska oraz tego, jak oddziałujemy na nie.

Czytaj też:  AmiGGo - czatbot AI już nadaje w GG i o GG

Ai-Da  charakterystyka

Ai-Da jest robotem mechanicznym, nie jest realna, nie ma myśli i uczuć, ale zapowiada nadejście rzeczywistości, w której trans-ludzka biotechnologia może być możliwa. Ludzie są pewni swojej pozycji najpotężniejszego gatunku na planecie, ale jak daleko chcemy się posunąć w tym kierunku? Czy będzie to Nowy Wspaniały Świat? Czy koszmar?

Celem inicjatorów przedsięwzięcia jest zachęcenie odbiorców do wspólnego kwestionowania i rozwijania etyki nowych technologii. Chcą oni również, żebyśmy pamiętali o tych, którzy zostali w tyle lub są na samym dole „drabiny”. Szczególnie o środowisku i zwierzętach, których głosu nie słuchamy.

„Jeśli mamy zabezpieczyć władzę nielicznym, lepiej zacząć zabezpieczać przyszłość wielu. Historia pokazuje, że słabsi są źle traktowani i prawdopodobnie właśnie teraz musimy dużo dokładniej zastanowić się nad potencjałem nierówności i cierpienia, który jest wbudowany w wykorzystanie nowych technologii. Zaangażujcie się, zastanówcie się i zacznijcie kierować te technologie z korzyścią dla wszystkich” – apelują twórcy projektu.

Czytaj też:  Galeria zmian w nowej mobilnej wersji GG na iOS

Ai-Da misja

Ai-Da i wystawa mają za zadanie olśnić i zabawić widzów, ale co ważniejsze, skłonić nas do myślenia i zaangażowania. Ma pomóc nam w bliższym przyjrzeniu się naszemu światu…

Strona ww projektu: www.ai-darobot.com

fot. Victor Frankowski, Nicky Johnston

 

Aleksandra Laudańska

Tropicielka trendów, entuzjastka futurologii i innowacji technologicznych. Animatorka facebookowej społeczności „Agefree – wolni od metryki”.

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Szmaragd Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Szmaragd
Szmaragd

Ai-Da jest robotem. Najwyższa pora aby i w realu się otrząsnąć. Zanim będzie za późno…

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!