Podróże

7 niesamowitych miejsc (cudów natury) pod powierzchnią Ziemi

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Na Ziemi jest wiele pięknych miejsc i cudów natury. Niektóre z nich ukryte są w jej wnętrzu. Oto 7 takich niesamowitych podziemnych miejsc.

Kopalnie soli w Jekaterynburgu, Rosja

Jekaterynburg to miasto zlokalizowane w azjatyckiej części Rosji, po wschodniej stronie środkowego Uralu. Na głębokości 200 m pod nim znajduje się opuszczona kopalnia, której ściany z widocznymi warstwami karnalitu tworzą psychodeliczne kompozycje. Jednak mało kto może je podziwiać – kopalnia nie jest dostępna do zwiedzania, żeby wejść do niej, trzeba mieć pozwolenie rządu. Pięć lat temu dokonał tego fotograf Mikhail Mishainik, dla którego zwiedzanie kopalni to pasja życia (dzieli się nią na swojej stronie uralmines.ru) – dzięki niemu możemy zobaczyć chociaż ich mały fragment.

Bounce Below, Walia, Wielka Brytania

Ten niezwykły obiekt położony jest w 176-letniej nieczynnej jaskini górniczej w Llechwedd. Zamontowano w nim trzy ogromne trampoliny, a całość oświetlono kolorowym światłem, co potęguje niesamowite wrażenia podczas skakania. To pierwszy na świecie podziemny plac zabaw.

Czytaj też:  Najstarsze drzewa świata i sokole oko mikrobiolożki

Podziemne miasto Derinkuyu, Kapadocja, Turcja

W VIII-VII w. p.n.e. to wyrzeźbione w miękkiej skale wulkanicznej przez Fryzów miasto służyło jako schronienie przed najazdami. Ma ono 18 poziomów, a najniższy jest na głębokości 60 metrów. Pomieszczenia, w których znajdowały się kuchnie, sypialnie, łazienki, magazyny żywności, tłocznie oliwy i wina, magazyny broni, kościoły, szkoły, grobowce, a nawet stajnie, łączy sieć korytarzy. Mieszkańcy mieli tu wszystko, co potrzebne do życia, a także miejsca pochówku. Każde piętro miało swoje osobne wejście, które po zabarykadowaniu można było otworzyć tylko od wewnątrz. To niezwykłe miasto mogło schronić ponad 100 000 osób!

Cenoty, Meksyk

Głębokie naturalne wapienne studnie krasowe są bardzo często spotykane w Meksyku, na półwyspie Jukatan. Niektóre, jak Chichén Itzá i Valladolid, są szczególnie piękne i popularne wśród turystów. Święte cenoty odwiedzane były przez pielgrzymów, którzy składali w nich ofiary z przedmiotów, a czasem nawet ludzi.

Czytaj też:  Klejnot Singapuru - Jewel Changi Airport

Kopalnia Soli w Wieliczce, Polska

Kopalnia soli w Wieliczce pod Krakowem powstała w XIII wieku. Dziś jest tu muzeum: ponad 1,2 mln turystów rocznie odwiedza to miejsce ze względu na jego podziemne atrakcje. Znajduje się tu podziemne jezioro, kompleks wellness, wiele rzeźb solnych, a nawet rzeźbiona katedra – wszystko z soli.

Metro w Sztokholmie, Szwecja

Nieoficjalnie znane jako „najdłuższa na świecie galeria sztuki „. Stacje sztokholmskiego metra wykute zostały w skale. Ich ściany pokryto natryskowo warstwą betonu, następnie artyści pomalowali je. Pomysł na takie udekorowanie stacji został przegłosowany przez radę miasta w 1955 roku. Każda stacja ma inny styl i klimat, żywą kolorystykę, i każda robi niesamowite wrażenie.

Święcące jaskinie Waitomo Glowworm, Nowa Zelandia

Jaskinie Waitomo mają ponad 2 miliony lat. Są to spektakularne jaskinie wapienne, które zachwycają turystów tysiącami bladoniebieskich światełek przypominającymi rozgwieżdżone niebo. Są one emitowane przez odwłoki larw muchówki (Arachnocampa luminosa) – stąd nazwa jaskiń: jaskinie świecących robaczków.

Czytaj też:  Luksus na talerzu

Aleksandra Laudańska

Tropicielka trendów, entuzjastka futurologii i innowacji technologicznych. Animatorka facebookowej społeczności „Agefree – wolni od metryki”.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!