download-banner download-banner
Podróże

Pułapki percepcji czasu

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Patrząc na wydarzenia historyczne często w uproszczony sposób dzielimy je na „stare czasy” i „czasy współczesne”. Mózg w ten sposób radzi sobie z percepcją czasu. Ale co dzieje się, gdy niektóre fakty historyczne, które uważamy za należące do współczesnego świata, są o wiele starsze niż nam się wydaje, lub odwrotnie?

Oto 5 par wydarzeń, które miały miejsce mniej więcej w tym samym czasie. Nigdy byśmy nie wpadli na to, gdyby nie zestawienie przygotowane przez portal boredpanda.com. Uświadomienie sobie tych faktów robi niezły mętlik w głowie…

  1. Mamuty włochate wciąż żyły, gdy Egipcjanie budowali piramidy

Naukowcy ustalili, że mamuty włochate wędrowały po Ziemi aż do około 1650 r. p.n.e., ich szczątki pochodzące z tamtych czasów znaleziono na wyspie u wybrzeży wschodniej Rosji. Tymczasem najstarsza z piramid w Egipcie, piramida Dżesera, została zbudowana w roku 2630 p.n.e., co oznacza, że podczas gdy człowiek zajmował się budową jednych z najbardziej niesamowitych konstrukcji, jakie kiedykolwiek powstały, mamuty włochate nadal żyły.

  1. Uniwersytet Oxfordzki istniał przez setki lat przed założeniem imperium Azteków

Imperium Azteków powstało jako sojusz trzech miast-państw. Rządziły one obszarem w Dolinie Meksyku i wokół niej od 1428 roku, aż do momentu, gdy połączone siły hiszpańskich konkwistadorów i ich rdzennych sojuszników pod wodzą Hernána Cortésa pokonały je w 1521 roku. Kultura Azteków miała bogate i złożone tradycje mitologiczne i religijne, jak również miała niezwykłe osiągnięcia architektoniczne i artystyczne.

W tym samym czasie w Anglii Uniwersytet Oksfordzki miał już ugruntowaną pozycję. Nie znamy dokładnej daty jego założenia, ale istnieją dowody na to, że już w 1096 roku nauczano tam, co czyni Oksford najstarszym uniwersytetem w świecie anglojęzycznym. Od 1167 r., kiedy to Henryk II zakazał studentom anglojęzycznym uczęszczania na Uniwersytet Paryski, uczelnia ta szybko się rozrosła.

  1. Harriet, żółw słoniowy, który zmarł w 2006 roku, najprawdopodobniej miał kontakt z Karolem Darwinem

Harriet mogła być przywieziona przez Darwina do Londynu w 1835 roku razem z dwoma innymi żółwiami, które twórca teorii ewolucji pozyskał w trakcie swojej wyprawy dookoła świata.

  1. „Gwiezdne wojny” ukazały się w tym samym roku, w którym we Francji wykonano ostatnią egzekucję z użyciem gilotyny

„Gwiezdne wojny” miały swoją premierę w USA 25 maja 1977 roku. W tym samym czasie, gdy ta futurystyczna filmowa opowieść przyciągała uwagę widzów na całym świecie, średniowieczna praktyka egzekucji z użyciem gilotyny nadal była praktykowana we Francji. Ostatnim osobnikiem pozbawionym ta metoda głowy był Hamida „Pimp Killer” Djandoubi, który został ścięty za torturowanie i zabójstwo młodej kobiety. Było to ostatnie użycie gilotyny we Francji.

  1. Najstarsze dziś żyjące drzewo, sosna długowieczna, miała 1000 lat gdy wyginęły mamuty

Najstarszym drzewem na świecie jest sosna długowieczna, która rośnie w Białych Górach w Kalifornii. Szacuje się, że ma 5067 lat. Natomiast odosobnione populacje mamutów włochatych na wyspie Wrangel wyginęły 4000 lat temu.

Aleksandra Laudańska
Autor

Tropicielka trendów, entuzjastka futurologii i innowacji technologicznych. Animatorka facebookowej społeczności „Agefree – wolni od metryki”.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ViolaWow Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Viola
Viola

Niesamowite!

Wow
Wow

Faktycznie te zestawienia przyprawiają o zaskoczenie 🙂

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!