Podróże

Pułapki percepcji czasu. Wydarzenia historyczne – 5 przykładów

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Patrząc na wydarzenia historyczne często w uproszczony sposób dzielimy je na „stare czasy” i „czasy współczesne”. Mózg w ten sposób radzi sobie z percepcją czasu. Ale co dzieje się, gdy niektóre fakty historyczne, które uważamy za należące do współczesnego świata, są o wiele starsze niż nam się wydaje, lub odwrotnie?

Oto 5 par wydarzeń, które miały miejsce mniej więcej w tym samym czasie. Nigdy byśmy nie wpadli na to, gdyby nie zestawienie przygotowane przez portal boredpanda.com. Uświadomienie sobie tych faktów robi niezły mętlik w głowie…

  1. Mamuty włochate wciąż żyły, gdy Egipcjanie budowali piramidy

Naukowcy ustalili, że mamuty włochate wędrowały po Ziemi aż do około 1650 r. p.n.e., ich szczątki pochodzące z tamtych czasów znaleziono na wyspie u wybrzeży wschodniej Rosji. Tymczasem najstarsza z piramid w Egipcie, piramida Dżesera, została zbudowana w roku 2630 p.n.e., co oznacza, że podczas gdy człowiek zajmował się budową jednych z najbardziej niesamowitych konstrukcji, jakie kiedykolwiek powstały, mamuty włochate nadal żyły.

  1. Uniwersytet Oxfordzki istniał przez setki lat przed założeniem imperium Azteków
Czytaj też:  Nomadzi na emeryturze

Imperium Azteków powstało jako sojusz trzech miast-państw. Rządziły one obszarem w Dolinie Meksyku i wokół niej od 1428 roku, aż do momentu, gdy połączone siły hiszpańskich konkwistadorów i ich rdzennych sojuszników pod wodzą Hernána Cortésa pokonały je w 1521 roku. Kultura Azteków miała bogate i złożone tradycje mitologiczne i religijne, jak również miała niezwykłe osiągnięcia architektoniczne i artystyczne.

W tym samym czasie w Anglii Uniwersytet Oksfordzki miał już ugruntowaną pozycję. Nie znamy dokładnej daty jego założenia, ale istnieją dowody na to, że już w 1096 roku nauczano tam, co czyni Oksford najstarszym uniwersytetem w świecie anglojęzycznym. Od 1167 r., kiedy to Henryk II zakazał studentom anglojęzycznym uczęszczania na Uniwersytet Paryski, uczelnia ta szybko się rozrosła.

  1. Harriet, żółw słoniowy, który zmarł w 2006 roku, najprawdopodobniej miał kontakt z Karolem Darwinem
Czytaj też:  Wolni od czasu - mieszkańcy Norwegii chcą wyrzucić zegary

Harriet mogła być przywieziona przez Darwina do Londynu w 1835 roku razem z dwoma innymi żółwiami, które twórca teorii ewolucji pozyskał w trakcie swojej wyprawy dookoła świata.

  1. „Gwiezdne wojny” ukazały się w tym samym roku, w którym we Francji wykonano ostatnią egzekucję z użyciem gilotyny

„Gwiezdne wojny” miały swoją premierę w USA 25 maja 1977 roku. W tym samym czasie, gdy ta futurystyczna filmowa opowieść przyciągała uwagę widzów na całym świecie, średniowieczna praktyka egzekucji z użyciem gilotyny nadal była praktykowana we Francji. Ostatnim osobnikiem pozbawionym ta metoda głowy był Hamida „Pimp Killer” Djandoubi, który został ścięty za torturowanie i zabójstwo młodej kobiety. Było to ostatnie użycie gilotyny we Francji.

  1. Najstarsze dziś żyjące drzewo, sosna długowieczna, miała 1000 lat gdy wyginęły mamuty
Czytaj też:  Najbardziej tajemnicze, nieznane i niedostępne miejsca na Ziemi

Najstarszym drzewem na świecie jest sosna długowieczna, która rośnie w Białych Górach w Kalifornii. Szacuje się, że ma 5067 lat. Natomiast odosobnione populacje mamutów włochatych na wyspie Wrangel wyginęły 4000 lat temu.

Aleksandra Laudańska

Tropicielka trendów, entuzjastka futurologii i innowacji technologicznych. Animatorka facebookowej społeczności „Agefree – wolni od metryki”.

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ViolaWow Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Viola
Viola

Niesamowite!

Wow
Wow

Faktycznie te zestawienia przyprawiają o zaskoczenie 🙂

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!