Lifestyle

Orgazm mózgu, czyli wszystko o ASMR

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Badania wykazały, że ASMR jest faktyczną aktywnością mózgu i ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Prawdopodobnie zamyka obszary mózgu odpowiedzialne za stres. To chyba prawda, przy koleżance czułam się zawsze bardzo zrelaksowana i nieco senna. Większość osób stosujących techniki ASMR robi to, aby lepiej spać.

W dzieciństwie miałam koleżankę, która, gdy tylko zaczynała objaśniać zasady zabawy albo opowiadać jakąś historię, wywoływała we mnie przyjemne łaskotanie karku. Nigdy nie rozumiałam, dlaczego. Czy to jej głos, czy sposób mówienia, a może świeży zapach jej skóry.

Połaskocz mnie do snu po meridianie, Kochanie!

Okazuje się, że ta odczuwana z niezrozumiałych powodów błogość, to nie jakieś osobnicze dziwactwo, a często spotykana „samoistna odpowiedź meridianów czuciowych”, w skrócie ASMR (od: Autonomous Sensory Meridian Resonse). Zjawisko to odczuwamy jako przyjemne mrowienie w okolicach głowy, szyi i w innych obszarach ciała. Mogą je wywołać zewnętrzne bodźce wizualne, słuchowe, dotykowe i zapachowe.

Badania wykazały, że ASMR jest faktyczną aktywnością mózgu i ma dobroczynny wpływ na zdrowie. Prawdopodobnie zamyka obszary mózgu odpowiedzialne za stres. To chyba prawda, przy koleżance czułam się zawsze bardzo zrelaksowana i nieco senna. Większość osób stosujących techniki ASMR robi to, aby lepiej spać.

Czytaj też:  Muzyka i duchy. Skąd pochodzi muzyka?

12 fascynujących faktów na temat ASMR

1. Zjawisko samoistnej odpowiedzi meridianów czuciowych pewnie jest stare jak świat, ale zostało tak nazwane po raz pierwszy stosunkowo niedawno. Jedne źródła podają, że był to 2010 rok, inne, że 2007. Tak czy owak – o ASMR mówimy od niedawna.

2. Twórcy, którzy używają różnych mediów do stymulowania meridianów czuciowych, nazywani są artystami ASMR. W ostatniej dekadzie mnóstwo filmów (na Youtubie jest już ich ponad 13 milionów), pokazów telewizyjnych, reklam i dzieł sztuki nowoczesnej wykorzystywało przykłady ASMR lub nawiązywało do nich.

Świeży przykład reklamy ASMR to film zapowiadający nowe połączenia  lotnicze American Airlines. Znalazł się w nim dźwiękowy symbol Krakowa, z którego będą latać samoloty do Chicago. Symbol dość stereotypowy – jest nim odgłos… wódki nalewanej do kieliszka. Nie wszystkim ta symbolika przypadła do gustu, chociaż dźwięk jest jak najbardziej przyjemny w odbiorze.

3. Pierwsza artystka ASMR uruchomiła swój kanał YouTube w 2009 roku, nazywa się on WhisperingLife. Kobieta jest optykiem mieszkającym w Anglii i woli zachować swoje nazwisko w tajemnicy.

4. Pierwsze filmy ludzi szepczących na YouTube nie były przeznaczone dla ASMR, ich twórcy po prostu nie chcieli być słyszani przez innych ludzi znajdujących się w pobliżu. Jednak te filmy stały się popularne wśród coraz większej liczby osób, dla których szepty były relaksujące.

Czytaj też:  Zippo daje ognia od dziewięciu dekad

5. Projekt badawczy prowadzony na jednym z uniwersytetów ujawnia, że filmy wideo ASMR w przeważającej mierze wzbudzają emocje, mrowienie, spokój i zmniejszone tętno. Jeśli chcesz doświadczyć ASMR i sprawdzić, czy działa to na ciebie, obejrzyj filmy poniżej. Ta szczotka i zmysłowe głosy dziewczyn… Hmmmmm.

6. Pierwsze recenzowane badanie ASMR, opublikowane w 2015 roku, potwierdziło, że ASMR zapewniło tymczasową ulgę osobom cierpiącym na depresję i chroniczny ból.

7. To samo badanie wykazało, że 98 procent uczestników użyło ASMR do relaksacji, a 82 procent użyło go, aby łatwiej zasnąć. Niewielki procent użytkowników tych technik stosuje je w celu pobudzenia seksualnego (wg różnych źródeł jest to 3-5%).

8. Najczęstszymi wyzwalaczami ASMR zgłoszonymi w tym badaniu były szepty, osobista uwaga (np. zachęcające słowa), ostre dźwięki i powolne ruchy. Mniej częstymi wyzwalaczami były powtarzające się ruchy, uśmiech, dźwięki samolotu, dźwięki odkurzacza i śmiech.

9. Wyniki badania sugerują, że osoby najbardziej podatne na ASMR doświadczyły również bardzo „skoncentrowanych” odczuć, uczucia „przepływu”, podczas poddawania się bodźcom ASMR.

10. Inne badanie wykazało znaczącą różnicę w obszarach mózgu, które połączyły się w sieć między grupami ASMR i nie-ASMR. Wyniki sugerują, że osoby doświadczające ASMR, mają nietypowe „okablowanie” w mózgu związane ze skojarzeniami sensorycznymi.

Czytaj też:  Najbardziej zakręcony opis instalacji nowego Gadu Gadu, jaki znajdziesz w internecie

11. Artystka ASMR o nicku KellyMSAutumnRed zainicjowała Międzynarodowy Dzień ASMR, corocznie od 2012 roku jest on obchodzony 9 kwietnia.

12. ASMR może stać się podstawą marketingu i reklamy. Pierwsze takie reklamy powstały w 2015. Fachowcy (i pasjonaci ASMR) przewidują, że przesyceni obrazem coraz większą wrażliwość będziemy wykazywać na bodźce słuchowe (nie bez przyczyny rośnie popularność podcastów).

Reklama w stylu ASMR puszczona na przykład w przerwie emocjonujących rozgrywek, jak reklama piwa organicznego w wykonaniu Zoe Kravitz przygotowana na tegoroczne Super Bowl (na filmie poniżej), może pomóc uspokoić podnieconych widzów i obniżyć częstotliwość uderzeń ich serc. (A jeszcze jak w przerwie wyjdą zapalić z zapalniczką Zippo z kolekcji ASMR to pozasypiają. ;-))

Kolejne badania potwierdzają korzyści płynące z ASMR. Jego działanie relaksujące może okazać się atutem, który sprawi, że przeładowani bodźcami, zestresowani, będziemy częściej sięgać po wyzwalacze relaksującego „orgazmu mózgu”. Na pewno wzrośnie entuzjazm dla tej formy ekspresji w sztuce i mediach.

Obejrzyj filmy poniżej i daj znać, czy ruszają cię te dźwięki.

Aleksandra Laudańska

Tropicielka trendów, entuzjastka futurologii i innowacji technologicznych. Animatorka facebookowej społeczności „Agefree – wolni od metryki”.

17
Dodaj komentarz

avatar
7 Comment threads
10 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
16 Comment authors
Kasia lesnikowskaKasia lesnikowskaKasia lesnikowskaKasia lesnikowskaKasia lesnikowska Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kasia lesnikowska
Kasia lesnikowska

Ja ci polecam pyszne sniadanko

KOKS
KOKS

ale koks

ABC
ABC

Cześć! Czy mogę Cię prosić o podanie źródeł, na podstawie których napisałaś ten artykuł?

zenada
zenada

Ale wulgarne, zenujace glupoty…

TETI
TETI

Zwykle kotwice. Dzwieki skojarzenia.

Viper
Viper

ASMR to bzdura. Szeptanie,mlaskanie i drapanie w mikrofon totalnie ani trochę mnie nie rusza.

Ciekawe
Ciekawe

Doprawdy ciekawe uczucie… Pierwszy raz o tym słyszę i czytam, ale Pani z Trigger Week podrapała mi w uszku 😉

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!