GG news Technologie

Phishing – wyłudzanie przez podszywanie

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Phishing to wyłudzanie poufnych informacji osobistych przez podszywanie się pod osobę lub instytucję. Jeśli padniesz ofiarą tej przebiegłej metody, dasz – nieświadomie – dostęp do danych, których nikt poza Tobą nie powinien znać i używać: numerów kart kredytowych i ich PIN-ów, danych logowania do bankowości elektronicznej, numeru PESEL. Mogą być to również informacje „mniejszego kalibru”, jak dane do logowania się do skrzynki pocztowej, konta w GG lub profilu w sociach mediach, jednak oddanie kontroli nad tymi kanałami też może się boleśnie na Tobie odbić.

Jak to możliwe, że ujawniasz niepowołanej osobie swoje osobiste dane?

Cyberprzestępcy są sprytni – wiernie odwzorowują wygląd i treść komunikatów organizacji, którym ufasz i z którymi stykasz się na co dzień: banków, urzędów, portali aukcyjnych, firm kurierskich i telekomunikacyjnych, Twojego ulubionego komunikatora GG (niestety).

Czytaj też:  Wyraź, co czujesz - aż 7 dni wyświetlania Twojego banera w GG!

Phishing nie bez przyczyny brzmi jak fishing – łowienie ryb. W tym przypadku to Ty jesteś rybą (tłustą, jeśli masz zgromadzone na koncie w banku spore środki), a zafałszowane komunikaty przynętą. Ale nie jesteś całkiem bezbronny – zachowując ostrożność jesteś w stanie ustrzec się przed wyłudzeniem poufnych informacji osobistych.

Jak działają hakerzy stosujący phishing?

Wysyłają fałszywe e-maile, SMS-y, wiadomości tekstowe, które przekierowują ofiarę na fałszywe strony internetowe do złudzenia przypominające te prawdziwe, nakłaniają do pobrania szkodliwego pliku z załącznika lub „zaktualizowania” programu.

W treści wiadomości często znajdują się prośby o aktualizację danych, zatwierdzenie transakcji lub potwierdzenie informacji, często sugerując, że pojawił się jakiś problem i Twoje działanie go rozwiąże. Gdy znajdziesz się na fałszywej stronie, dostajesz kolejne polecenia, których celem jest to, żebyś wpisał dane znane tylko Tobie. W ten sposób sam udostępniasz je przestępcom.

Czytaj też:  UWAGA! Fałszywe ogłoszenia o pracę!

Przykłady phishingu

Niedawno ostrzegaliśmy użytkowników GG przed mailami o treści: „Zaktualizuj teraz, aby przejść do nowego interfejsu skrzynki pocztowej lub Twoja skrzynka pocztowa zostanie zawieszona lub wyłączona, jest to obowiązkowe.” Kliknięcie w przycisk miało rzekomo rozpocząć proces aktualizacji i uchronić przed wyłączeniem skrzynki pocztowej, w rzeczywistości kliknięcie w niego mogłoby się skończyć zainfekowaniem komputera.

Ostatnio głośno było też o masowych oszustwach na OLX: https://zaufanatrzeciastrona.pl/post/jak-sprzedajac-na-olx-mozna-latwo-stracic-srodki-ze-swojej-karty-kredytowej/

W sierpniu 2020 miał miejsce atak hakerów podszywających się pod inPost: https://niebezpiecznik.pl/post/uwaga-na-sms-y-podszywajace-sie-pod-inpost-2/, a w czerwcu poszywających się pod Allegro: https://niebezpiecznik.pl/post/uwaga-na-sms-y-podszywajace-sie-pod-allegro/

Od roku do ataków hakerskich wykorzystywany jest strach przed COVID, oszustwa „na koronawirusa” to klasyka phishingu: https://niebezpiecznik.pl/post/oszustwa-na-koronawirusa-to-klasyka-phishingu-i-wyludzen-danych-edukujcie-znajomych/

Jak się bronić przed phishingiem?

  • Nie otwieraj odruchowo załączników i nie klikaj w linki. Przeczytaj dokładnie wiadomość – fałszywe maile zawierają dość często błędy ortograficzne i literówki (chociaż prawdziwe maile też je zawierają, jakiś czas temu Facebook informował o pomocy przedsiębiorcom mailem z literówką, co wzbudziło podejrzenia niżej podpisanej co do autentyczności wiadomości).
  • Sprawdzaj adresy URL stron i adresy e-mail. Często fałszywe strony wyglądają tak, jak te prawdziwe, ale ich domeny nieco różnią się, np. mają dodatkową literkę albo przekręconą nazwę instytucji.
  • Nie przekazuj nikomu poufnych danych. Nigdy nikomu. Ani żonie, ani bratu, ani mamie.
  • Jeśli chcesz zalogować się do serwisu transakcyjnego banku, wpisz samodzielnie jego adres www.
  • Jeśli coś wzbudza Twoje podejrzenia – skontaktuj się z infolinią, przejrzyj internet w poszukiwaniu informacji i ujawnionych świeżo atakach (znajdziesz je np. na stronach takich jak pl i zaufanatrzeciastrona.pl), zapytaj znajomych lepiej rozeznanych w świecie online’u.
  • Aktualizuj przeglądarkę i zabezpieczenia.
Czytaj też:  Wiosenne porządki w Schowku

 

 

 

Aleksandra Laudańska

Tropicielka trendów, entuzjastka futurologii i innowacji technologicznych. Animatorka facebookowej społeczności „Agefree – wolni od metryki”.

8
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Mihacł💋💋💋😗😗😗😗😗💘GGnick@84.comnickKasia lesnikowska Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
nick@84.com
nick@84.com

i dont understand any of these words 🙁

nick
nick

i dont understand any of this 🙁

Kasia lesnikowska
Kasia lesnikowska

Tak jakby jestem na tej stronie

Kasia lesnikowska
Kasia lesnikowska

Tak jakby jestem na tej stronie

XDDDD
XDDDD

ktos to czyta?

Do NOT follow this link or you will be banned from the site!